דף הבית >> מאמרים >> עמיר הירשברג | עמיר הירשברג כותב הכל על פקטורינג
 

פקטורינג - כל מה שצריך לדעת ( עמיר הירשברג )

 
עסקים שונים נוטלים הלוואות ואשראי לצורך פעילות שוטפת של העסק. להלן מספר דברים שצריך לדעת, לפני ששוקלים לקחת אשראי, ובמיוחד הלוואות פקטורינג. לא, אין הדבר אומר שהלוואות כאלה אינן טובות, אדרבא, ההיפך הוא הנכון. לעיתים קרובות הלוואות כאלה הן הדרך היחידה שבה יכול עסק לשרוד ולהמשיך לפעול. ועם זאת, לפני נטילת אשראי כדאי לשאול מספר שאלות:

1.      למה דרושה ההלוואה? האם היא דרושה לשם התרחבות עסקית? ואם כך – מה בדיוק עושים איתה?

2.      האם ההלוואה דרושה ליצירת הון חוזר? הון חוזר הוא, אם להגדיר בפשטות, היכולת לשרוד ולהמשיך להפעיל את חשבון הבנק בין המכירה בפועל לבין קבלת התשלום, תוך עמידה בכל ההוצאות של העסק. לעיתים קרובות הלקוחות דוחים תשלומים בלא התראה מוקדמת ובלא הסבר. מוסר תשלומים נמוך גרם לקריסתם של לא מעט עסקים. ואם בהון חוזר עסקינן – זוהי בדיוק העת לשקול הלוואת פקטורינג. משמעות העניין היא קבלת כסף היום, עבור הכנסות עתידיות. אמנם ההפסד איננו קטן, אבל יכול להיות שהוא קטן יותר מההפסד או מההוצאה העלולים להיגרם מנטילת אשראי נוסף בבנק.

3.      האם ההלוואה איננה לכיסוי הפסדים? כאן יש לערוך חשבון נפש וחשבון עסקי נאות. אם ההלוואה באה רק לממן הפסדים, הרי שמקומו של העסק לא יכירנו ויש להפסיק את פעולתו. נטילת הלוואה רק תגדיל את ההפסדים ולא תועיל במאומה. גם במקרה כזה כדאי לשקול הלוואת פקטורינג, במטרה להיפטר מחובות והתחייבויות עתידיות ולהתחיל בהליכים לסגירת העסק.
 

הלוואת פקטורינג – חבל הצלה לעסק.

ישנם מקרים של עסקים פעילים, שמכל מיני סיבות הגיעו למצב זמני של מחסור במזומנים. ייתכן שהדבר נגרם בשל צבר זמני של הוצאות. ייתכן שנגרם בשל ירידה זמנית במכירות, כאשר ברור שהן תחזורנה למצב הקודם (ירידה עונתית, למשל). במקרים כאלה יכולה הלוואת פקטורינג לשמש חבל הצלה איכותי לעסק.
 
הדבר החשוב באמת, בכל מצב, הוא לעמוד בפני האמת ולהתעמת איתה. עשו חשבון נפש עם עצמכם לגבי התנהלותכם העסקית, קחו ייעוץ מקצועי ממומחים וקחו הלוואת פקטורינג רק אם באמת צריך. 


מחבר מאמר - עמיר הירשברג